Zespół CGFC

Mobirise

dr hab. Michał Polasik, prof. UMK - Dyrektor Centrum

Profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Polsce oraz dyrektor Centrum Gospodarki Cyfrowej i Finansów UMK. Główny badacz ogólnoeuropejskiego projektu badawczego „PayTechImpact.EU”. Autor ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych z zakresu płatności detalicznych i finansów cyfrowych. Prowadził kilka projektów badawczych dotyczących innowacji płatniczych, systemów płatności, handlu elektronicznego i kryptowalut. Jest współzałożycielem i prezesem firmy spin-off UMK Technology For Mobile Ltd., której celem jest poszerzenie wiedzy na temat komercjalizacji i współpraca z sektorem FinTech. 

Zespół ds.


Zajmuje się badaniem funkcjonowania osób marginalizowanych społecznie w środowisku cyfrowej gospodarki i finansów. Zespół opracowuje rozwiązania i rekomendacje dla sektora finansowego w zakresie włączania osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów do cyfrowych finansów.

Zajmuje się badaniem cyfrowej transformacji sektora bankowego oraz systemów finansowych w Europie.  W obszarze zainteresowań jest monitorowanie, jak banki wdrażają nowe technologie: bankowość internetowa, mobilna, blockchain, AI w swoich usługach.

Zespół ds. FinTech i Start-upów


Zajmuje się badaniem innowacyjnych technologii finansowych obejmujących nowoczesne instrumenty finansowe oraz usługi płatnicze zarówno w skali mikro, jak i makro. Badania są realizowane we współpracy z młodymi przedsiębiorstwami – startupami.

Zespół ds. regulacji prawnych i walut cyfrowych

Został utworzony na potrzeby realizacji badań w zakresie regulacji prawnych dotyczących finansów oraz technologii regulacyjnych (RegTech). Do głównego obszaru badawczego zaliczają się m.in. procesy wdrażania dyrektywy PSD2 oraz waluty cyfrowe. 

Zespół ds. obrotu bezgotówkowego


W ramach działalności zespołu prowadzone są badania w zakresie szeroko rozumianego obrotu bezgotówkowego, dotyczące zarówno płatności w POS (karty płatnicze, płatności NFC, płatności wearables) oraz e-commerce. Część badań realizowanych jest w Future Digital Retail Lab.

Zespół ds. bankowości cyfrowej

Mobirise

dr Dominik Sadłakowski - lider zespołu

Ekspert z obszaru FinTech, specjalizujący się w obszarze usług płatniczych i bankowości elektronicznej. Manager łączący podejście naukowo-badawcze, z biznesowym i technologicznym. Zarządzał licznymi projektami w obszarze innowacji technologicznych w sektorze bankowym i branży płatniczej. Doświadczony badacz branży FinTech w stopniu doktora nauk ekonomicznych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prowadził badania i doradzał podmiotom z sektora finansowego, firmom technologicznym oraz jednostkom badawczym. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu innowacji FinTech, otwartej bankowości i systemu płatniczego. Od dziesięciu lat związany z polskim sektorem bankowym oraz z Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych UMK, gdzie kieruje zespołem badawczym ds. Bankowości Cyfrowej.

Mobirise

Krzysztof Pycia

Ekspert rynku płatności, open banking oraz cyfrowej tożsamości.  Od 2021 jako Product Director koncentruje się na rozwoju produktów i usług Autopay (wcześniej Blue Media), gdzie dołączył w 2019 roku jako Sales Director Financial Sector. Poprzednio przez 10 lat pracował w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A., w tym jako Dyrektor Departamentu Produktów Mobilnych i Tożsamości Cyfrowej oraz Dyrektor Departamentu Strategii i Projektów. Uczestniczył w licznych zespołach roboczych ZBP, w tym m.in. Polish API. W latach 2000-2009 był konsultantem i menedżerem w dziale doradztwa strategicznego Deloitte. Wcześniej (1999-2000) pracował w Banku Pekao S.A. oraz w latach 1996-2000 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Katedrze Informatyki Gospodarczej. Współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie badań oraz okazjonalnie prowadzi wykłady dla studentów.

Mobirise

Marta Czarkowska

Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium (ARS) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka kilku publikacji naukowych z zakresu finansów. Uczestniczka grantu badawczego i projektów badawczo-rozwojowych z zakresu gospodarki cyfrowej i finansów. Jej główne zainteresowania badawcze skoncentrowane są wokół szeroko rozumianych cyfrowych finansów, nowoczesnych technologii, w szczególności rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w sektorze bankowym.

Zespół ds. FinTech
i Start-upów

Mobirise

dr Anna Iwona Piotrowska - lider zespołu

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie finansów, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na nowych technologiach na rynku finansowym, w szczególności wykorzystaniu chatbotów, technologii biometrycznych oraz walut cyfrowych. Uczestniczyła w kilku projektach badawczych w charakterze wykonawcy lub kierownika. Aktualnie realizuje projekt badawczy NCN dotyczący zastosowania chatbotów w sektorze finansowym. Jej dorobek publikacyjny stanowi ponad 20 prac naukowych z zakresu finansów. Otrzymała kilka nagród za swoją działalność naukową, w tym Nagrodę e-DUKAT przyznaną przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego za monografię „Bitcoin – płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowaluty”. Zdobyła I miejsce w konkursie JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego na najlepsze wystąpienie podczas Konferencji Katedr Finansów 2020-21 za referat wygłoszony wspólnie z dr Agnieszką Huterską. Od 2021 r. jest członkiem rady naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

Mobirise

Janusz Diemko

Biznesmen z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży płatniczej i konsultingowej. Absolwent Uniwersytetu Londyńskiego (University College) i Członek Zrzeszenia Skarbników Wielkiej Brytanii (ACT). Świadczył usługi konsultingowe i doradcze dla Innova Capital. Zawodowo zajmował się m.in. pozyskiwaniem finansowania oraz analizami rynkowymi dla spółek polskich i zagranicznych. W latach 1998-2006 był związany z firmą Euronet, a w latach 2006-14 był Prezesem Zarządu First Data Polska S.A. 

Mobirise

Mikołaj Borowski-Beszta

Doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnik kilku zespołowych grantów badawczych i projektów badawczo-rozwojowych z zakresu gospodarki cyfrowej i finansów, ufundowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Warszawski Instytut Bankowości. Jego główne zainteresowania badawcze obejmują bankowość mobilną i płatności, platformy usług cyfrowych, a także rolę urządzeń wearables i alternatywnych interfejsów w płatnościach detalicznych.

Zespół ds. regulacji prawnych
i walut cyfrowych

Mobirise

dr Krzysztof Korus - lider zespołu

Radca prawny, doktor nauk prawnych i ekonomista. Ekspert w zakresie usług płatniczych, prawa nowych technologii i prawa bankowego. Od 2015 roku co roku jest rekomendowanym prawnikiem w Chambers Europe w kategorii Bankowość i Finanse („duże doświadczenie w bankowych kwestiach regulacyjnych”, „głęboka wiedza i wieloletnie doświadczenie”). Jest pionierem w doradztwie w kwestiach regulacyjnych dla sektora fintech w Polsce.

Mobirise

dr Robert Huterski

Adiunkt w Katedrze Gospodarki i Finansów Cyfrowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do jego zainteresowań badawczych należą pieniądz i politka poenieżna, kryptowaluty oraz CBDC. W dorobku naukowym ma ponad sześćdziesiąt publikacji z zakresu nauk ekonomicznych. W ramach działalności w Centrum prowadzi grant pt. "Conditions for introducing central bank digital currency (CBDC) in the euro area - money features and the preferences of its potential users".

Mobirise

dr Grzegorz Keler

Doktor prawa, adwokat. Doświadczenie zawodowe zdobywał w międzynarodowych firmach doradczych i czołowych kancelariach prawnych. Zajmuje się prawem finansowym i gospodarczym. Autor i współautor komentarzy, monografii oraz artykułów naukowych z dziedziny prawa. Ukończył studia MSc z zakresu finansów i audytu we France Business School w Clermont-Ferrand i Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Szkołę Prawa Angielskiego i Europejskiego prowadzoną przez British Law Centre afiliowane przy University of Cambridge i Uniwersytecie Warszawskim.

Zespół ds. obrotu
bezgotówkowego

Mobirise

dr Agnieszka Huterska - lider zespołu

Adiunkt w Katedrze Gospodarki i Finansów Cyfrowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W dorobku naukowym ma ponad pięćdziesiąt publikacji z zakresu nauk ekonomicznych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na integracji finansowej, integracji ITC, finansach przedsiębiorstw oraz rynkach finansowych. Jest również kierownikiem grantu Warszawskiego Instytutu Badawczego pt. "Białe plamy w akceptanci płatności bezgotówkowych w Polsce".

Mobirise

Marta Jakubowska

Doktorantka na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Uczestniczka kilku zespołowych grantów badawczych i projektów badawczo-rozwojowych o tematyce związanej z systemami płatniczymi, ufundowanych przez NCN i WIB. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują płatności bezgotówkowe i szarą strefę, w szczególności wybór płatności konsumenckich oraz zewnętrzne czynniki sieciowe systemów płatniczych.

Mobirise

Andrzej Meler

Asystent naukowy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracuje z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Polskie Towarzystwo Socjologiczne przyznało mu nagrodę za pracę magisterską. Brał udział w ponad stu projektach badawczych jako kierownik projektu, badacz, analityk i eksplorator danych. Od dziesięciu lat pracuje jako specjalista ds. Badań i analiz w Polska Press Group. Obecnie jego badania koncentrują się na dwóch obszarach: cyfrowych metodach płatności i mediach.

Zespół ds. włączenia do cyfrowej gospodarki

Mobirise

dr hab. Beata Borowska-Beszta, prof. UMK - lider zespołu

Profesor uniwersytetu, pracownik Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Badaczka niepełnosprawności w rezerwuarach kultury. Prowadzi studia kulturowe niepełnosprawności w instytucjach kultury, pomocy społecznej, religijnych, kulturach wojskowych oraz finansowych. Bada szerokorozumiany dostęp kulturowy, konstrukty niepełnosprawności i transmisje wiedzy kulturowej o niepełnosprawności. Realizuje terenowe projekty badawcze w terenach rzeczywistych w Polsce (1999), Francji (2012), Japonii (2016), Szkocji (2017) oraz prowadzi badania kulturowe online. Specjalizuje się w metodologii jakościowej.

Mobirise

dr Ewelina Wysocka

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Stopień doktora uzyskała w Instytucie Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pedagog specjalny, doradca zawodowy i rehabilitacyjny, neurologopeda. Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito w Toruniu i w Bydgoszczy, Wyższą Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Posiada certyfikaty z języka migowego I i II stopnia. Koncentruje się na diagnozie i terapii neurologopedycznej u osób z wyzwaniami terapeutycznymi (afazją, dysfagią, dysfazją, dyzartrią, niepłynnością mowy, jąkaniem, po udarach i nowotworach) i ich powrotem na rynek zawodowy poprzez wzmocnienie komunikacji wewnątrz w firmie, system szkoleń pracowników a także zastosowanie coachingu w biznesie. Współpracuje z domami seniora i innymi placówkami. Prowadzi badania jakościowe w obszarze pedagogiki kultury i bierze udział w projektach partycypacyjnych w obszarach badań niepełnosprawności. 

Mobirise

dr Mateusz Smieszek

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Autor rozprawy doktorskiej pt. „Netnographic research on social campaigns on YouTube as an area of the empowerment of people with disabilities”, która została obroniona z wyróżnieniem na UMK w Toruniu, w 2023 roku. Od października 2023 roku zatrudniony w Instytucie Nauk Pedagogicznych, Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na stanowisku asystenta badawczo-dydaktycznego. Jego zainteresowania badawcze skoncentrowane są wokół społecznych, kulturowych, edukacyjnych aspektów niepełnosprawności w kontekście nowoczesnych technologii, Internetu oraz współczesnych przeobrażeń społeczno-cywilizacyjnych.

Mobirise

Anna Borowska-Beszta

Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureatka ogólnopolskiego konkursu FINSIM – Liga Akademicka. Uczestniczka projektów badawczo-rozwojowych i grantów badawczych w zakresie cyfrowych finansów. Jej głównymi zainteresowaniami badawczymi są szeroko rozumiane cyfrowe finanse, w tym nowoczesne metody płatności mobilnych (np. płatności zbliżeniowe wearables) oraz kwestie włączenia cyfrowego grup marginalizowanych społecznie. 

Formularz kontaktowy

Adres

UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
ul. Gagarina 13a
87-100 Toruń

Kontakt

Dyrektor CGFC
dr hab. Michał Polasik, prof. UMK
E-mail: michal.polasik[at]umk.pl

Website Building Software